The P6SMB27A/2 is a unidirectional transient voltage suppressor with a clamping voltage of 37.5V and a peak pulse power of 600W. It operates over a temperature range of -65°C to 150°C and is packaged in a DO-214AA case. The device is available on tape and reel. Note that it is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 37.5V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 23.1V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |