
The P6SMB39CA/55 is a transient voltage suppressor from Vishay, packaged in a DO-214AA case. It can handle a peak pulse power of 600W and has a clamping voltage of 53.9V. The device operates over a temperature range of -65°C to 150°C and is available in tape and reel packaging with 3200 pieces per reel. The P6SMB39CA/55 is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 53.9V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 33.3V |
| Package Quantity | 3200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
