
The TransZorb Zener Diode is a unidirectional device with a clamping voltage of 59.3V and a minimum breakdown voltage of 40.9V. It features a maximum operating temperature of 150°C and a maximum power dissipation of 600W. The device is packaged in a DO-214AA case and is designed for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P6SMB43A-E3/52 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 59.3V |
| Direction | Unidirectional |
| Leakage Current | 1uA |
| Min Breakdown Voltage | 40.9V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 600W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 36.8V |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 10.1A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 40.9V |
| Reverse Standoff Voltage | 36.8V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TransZorb® |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P6SMB43A-E3/52 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
