Trans Voltage Suppressor Diode, 600W, 376V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AA, ROHS COMPLIANT, PLASTIC, SMB, 2 PIN
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 602V |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 418V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 376V |
| Package Quantity | 3200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 1A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 376V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |