Unidirectional TVS Diode, 600W Peak Pulse Power, 456V Minimum Breakdown Voltage, and 658V Clamping Voltage. This surface mount component features a DO-214AA package, 408V Reverse Standoff Voltage, and a maximum surge current of 100A. Operating across a temperature range of -65°C to 150°C, it offers a low maximum reverse leakage current of 1uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P6SMB480A-E3/52 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 658V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 456V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 600W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 408V |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 910mA |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 408V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TransZorb® |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P6SMB480A-E3/52 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
