Trans Voltage Suppressor Diode, 600W, 459V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AA, SMBJ, 2 PIN
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMB |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 513V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 810mA |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Radiation Hardening | No |
| Reverse Standoff Voltage | 459V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101, P6SMB, TransZorb® |
| RoHS | Compliant |