The P6SMB56CAHE3/5B is a bidirectional Zener diode from Vishay, featuring a clamping voltage of 77V and a minimum breakdown voltage of 53.2V. It operates over a temperature range of -65°C to 150°C and has a maximum reverse leakage current of 1uA. The diode is designed for surface mount applications and is available in a DO-214AA package. It is RoHS compliant and meets AEC-Q101 standards for automotive use.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 77V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 53.2V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 47.8V |
| Package Quantity | 3200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 7.8A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 47.8V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101, P6SMB, TransZorb® |
| RoHS | Compliant |
