The P6SMB62A-E3/51 is a unidirectional transient voltage suppressor from Vishay, packaged in a DO-214AA surface mount package. It has a clamping voltage of 85V and a maximum operating temperature of 150°C. The device is RoHS compliant and has a maximum surge current of 100A. It is designed to operate at a maximum supply voltage of 53V and has a peak pulse power of 600W. The P6SMB62A-E3/51 has a reverse breakdown voltage of 58.9V and a leakage current of 1uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay P6SMB62A-E3/51 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 85V |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 53V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 7.1A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 58.9V |
| Reverse Standoff Voltage | 53V |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay P6SMB62A-E3/51 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.