DIODE 600 W, BIDIRECTIONAL, SILICON, TVS DIODE, DO-214AA, ROHS COMPLIANT, PLASTIC, SMB, 2 PIN, Transient Suppressor
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 92V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 64.6V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 58.1V |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 6.5A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 58.1V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q101, P6SMB, TransZorb® |
| RoHS | Compliant |
