
RESISTOR, WIRE WOUND, 1 W, 1 %, 12 ohm, THROUGH HOLE MOUNT, AXIAL LEADED, GREEN
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay PAC100001209FA1000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Conformal |
| Construction | Cylindrical |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 4.3mm |
| Features | Flame Retardant Coating |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 11mm |
| Max Operating Temperature | 275°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 12R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PAC |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 1% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay PAC100001209FA1000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.