The Vishay PATT0603E4990BGT1 is a 75V 499R 0.1% SMD/SMT chip resistor with a maximum operating temperature of 250°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and features moisture resistance and anti-sulfur properties. The resistor is packaged in a 0603 case and is available in quantities of 1000 on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay PATT0603E4990BGT1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Features | Moisture Resistant, Automotive AEC-Q200, Anti-Sulfur |
| Height | 0.018inch |
| Length | 0.064inch |
| Max Operating Temperature | 250°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 150mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 499R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PATT |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 0.1% |
| Voltage Rating | 75V |
| Weight | 7.1E-05oz |
| Width | 0.032inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay PATT0603E4990BGT1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.