This RF power plate capacitor features a capacitance of 0.0012uF and a DC rated voltage of 16000VDC. It has a tolerance of 5% and a dielectric of R42. The operating temperature range is from -55 to 100 degrees Celsius. The capacitor is designed for chassis mount applications and has a termination style of screw terminal.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.0012uF |
| Voltage | 16000VDC |
| DC Rated Voltage | 16000VDC |
| Tolerance | 5% |
| Dielectric | R42 |
| Type | RF Power Plate |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Mounting | Chassis Mount |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Size | 225 X 43mm |
| RoHS | Not Required |
| RoHS Version | 2011/65/EU |