
RES SMD 291 OHM 0.05% 1/4W 0805
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 0.033inch |
| Length | 0.08inch |
| Max Operating Temperature | 215°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 291R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PLTT |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 0.05% |
| Voltage Rating | 100V |
| Weight | 0.001058oz |
| Width | 0.05inch |
| RoHS | Compliant |
