
Through-hole axial metal film resistor, 220 Ohm resistance with 5% tolerance. Features 1W max power dissipation and a 350V DC rated voltage. Constructed with a cylindrical, conformal package measuring 8mm in length and 2.5mm in diameter, it includes 0.58mm tin-plated leads. Operating temperature range is -55°C to 155°C, with flame retardant coating and automotive AEC-Q200 qualification. RoHS compliant and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Conformal |
| Construction | Cylindrical |
| Contact Plating | Tin |
| Diameter | 2.5mm |
| Features | Flame Retardant Coating, Automotive AEC-Q200 |
| Lead Diameter | 0.58mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8mm |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Operating Supply Voltage | 350V |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 220R |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Metal Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PR01 |
| Technology | METAL FILM |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 350V |
| DC Rated Voltage | 350V |
| Width | 2.5mm |
| RoHS | Compliant |