
Through-hole fixed resistor with 130 Ohm resistance and 5% tolerance. Features 2W maximum power dissipation and a 500V DC rated voltage. This metal film resistor is designed with axial terminations, a flame retardant coating, and is Automotive AEC-Q200 qualified. Operating temperature range is -55°C to 155°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay PR02000201300JR500 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Axial |
| Diameter | 3.9mm |
| Features | Flame Retardant Coating, Automotive AEC-Q200 |
| Lead Diameter | 0.58mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.394inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Number of Terminations | 2 |
| Operating Supply Voltage | 500V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 130R |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Metal Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PR02 |
| Technology | METAL FILM |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Weight | 0.017637oz |
| Width | 3.9mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay PR02000201300JR500 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.