Vishay PR02000209100JR500 technical specifications.
| Package/Case | Axial |
| Diameter | 3.9mm |
| Features | Flame Retardant Coating, Automotive AEC-Q200 |
| Lead Diameter | 0.58mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.394inch |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Number of Terminations | 2 |
| Operating Supply Voltage | 500V |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 910R |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Metal Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PR02 |
| Technology | METAL FILM |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Width | 3.9mm |