
RESISTOR, METAL FILM, 0.125 W, 0.1 %, 10 ppm, 10000 ohm, THROUGH HOLE MOUNT, AXIAL LEADED, ROHS COMPLIANT
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay PTF5610K000BYEK datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Ceramic |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 2.31mm |
| Lead Diameter | 0.64mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.35mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 10kR |
| Resistance Tolerance | 0.1% |
| Resistor Type | Metal Film |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PTF |
| Technology | METAL FILM |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 0.1% |
| Voltage Rating | 300V |
| DC Rated Voltage | 300V |
| Weight | 0.012346oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay PTF5610K000BYEK to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.