The PTF5660K000BZEK is a through-hole fixed resistor from Vishay with a resistance of 60kR and a tolerance of 0.1%. It has a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor is packaged in a conformal case and is available in bulk packaging. It is RoHS compliant and features a tin, matte contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay PTF5660K000BZEK datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Conformal |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 2.31mm |
| Length | 7.62mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 60kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 0.1% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay PTF5660K000BZEK to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.