The PTN0603E1000BST1 is a 100R 0.1% chip resistor from Vishay, packaged in a 0603 case. It is designed to operate over a temperature range of -55°C to 125°C and can withstand an operating supply voltage of up to 75V. This resistor is lead free and RoHS compliant, making it suitable for use in a variety of applications. The 0603 package is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay PTN0603E1000BST1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 0603 |
| Contact Plating | Copper, Tin, Silver |
| Height | 508um |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Operating Supply Voltage | 75V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 100R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Thickness | 508um |
| Tolerance | 0.1% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay PTN0603E1000BST1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.