Res Thin Film 0603 1K Ohm 0.1% 3/20W 25ppm/C Molded SMD SMD T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Contact Plating | Copper, Tin, Silver |
| Features | Moisture Resistant, Anti-Sulfur |
| Height | 508um |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 155°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 150mW |
| Number of Terminations | 2 |
| Operating Supply Voltage | 75V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 1kR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PTN |
| Thickness | 508um |
| Tolerance | 0.1% |
| Width | 813um |
| RoHS | Compliant |