Cap Tant Solid 15uF 3V 20% (4.5 X 7.5mm) Radial 2.5mm 125°C T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 15uF |
| Voltage | 3VDC |
| Tolerance | 20% |
| Leakage Current | 0.5uA |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Terminal Pitch | 2.5mm |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |