Vishay RCMS05412R0FHS14 technical specifications.
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Product Length (mm) | 10.2 |
| Product Diameter (mm) | 3.65 |
| Product Weight (g) | 0.46 |
| Number of Terminals | 2 |
| Lead Diameter (mm) | 0.6 |
| Lead Length (mm) | 25 |
| Resistance Value | 412Ohm |
| Tolerance | 1% |
| Negative Resistance Tolerance | -1% |
| Max Voltage Rating | 350V |
| Positive Resistance Tolerance | 1% |