| Package/Case | Aluminum |
| Depth | 16.41mm |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 8.13mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 15.24mm |
| Max Operating Temperature | 250°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 7.5W |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 5R |
| Resistance Tolerance | 1% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | RH |
| Technology | WIRE WOUND |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 1% |
| DC Rated Voltage | 5V |
| Width | 16.41mm |