Vishay RH025R1000FE02 technical specifications.
| Body Material | Ceramic |
| Package/Case | Aluminum |
| Depth | 27.43mm |
| Diameter | 13.97mm |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 13.87mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 49.23mm |
| Max Operating Temperature | 250°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Mount | Flanges |
| Package Quantity | 5 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 100mR |
| Resistance Tolerance | 1% |
| Series | RH |
| Technology | WIRE WOUND |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 1% |
| Width | 27.43mm |