Vishay RH050R3000FE02 technical specifications.
| Body Material | Ceramic |
| Package/Case | Aluminum |
| Depth | 28.96mm |
| Diameter | 16mm |
| Features | Moisture Resistant |
| Height | 15.49mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead/Base Style | Solder |
| Length | 70.64mm |
| Max Operating Temperature | 250°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Military Standard | Not |
| Mount | Flanges |
| Package Quantity | 5 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Resistance | 300mR |
| Resistance Tolerance | 1% |
| Series | RH |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 1% |
| Width | 28.96mm |