
This 100K metal film resistor has a maximum voltage rating of 200V and a tolerance of 0.1%. It is designed for through hole mounting and has a case style of epoxy. The resistor operates over a temperature range of -65°C to 175°C and is not a fail safe fusible resistor.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay RNC50H1003BSBSL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Product Length (mm) | 3.81 |
| Product Diameter (mm) | 1.78 |
| Product Weight (g) | 0.11 |
| Length Tolerance (mm) | ±0.51 |
| Diameter Tolerance (mm) | ±0.25 |
| Number of Terminals | 2 |
| Lead Diameter (mm) | 0.41 |
| Lead Length (mm) | 31.75 |
| Resistance Value | 100KOhm |
| Tolerance | 0.1% |
| Negative Resistance Tolerance | -0.1% |
| Max Voltage Rating | 200V |
| Positive Resistance Tolerance | 0.1% |
| Technology | Metal Film |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Case Style | Epoxy |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Cage Code | 18612 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8533210090 |
| Schedule B | 8533210090 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Vishay RNC50H1003BSBSL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.