
This 200V metal film resistor features a resistance value of 138K with a tolerance of 0.1%. It has a maximum operating temperature range of -65°C to 175°C and is designed for through hole mounting. The resistor has a lead diameter of 0.41mm and a lead length of 31.75mm. It is constructed with a metal film technology and has a case style of epoxy.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay RNC50J1383BSRSL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Product Length (mm) | 3.81 |
| Product Diameter (mm) | 1.78 |
| Product Weight (g) | 0.11 |
| Length Tolerance (mm) | ±0.51 |
| Diameter Tolerance (mm) | ±0.25 |
| Length w/weld (mm) | 4.75 |
| Number of Terminals | 2 |
| Lead Diameter (mm) | 0.41 |
| Lead Length (mm) | 31.75 |
| Resistance Value | 138KOhm |
| Tolerance | 0.1% |
| Max Voltage Rating | 200V |
| Technology | Metal Film |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Case Style | Epoxy |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Cage Code | 18612 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8533210090 |
| Schedule B | 8533210090 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Vishay RNC50J1383BSRSL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.