The RNC55H1003FRBSL is a 100K metal film resistor with 1% tolerance and a maximum voltage rating of 200V. It has a temperature range of -65 to 175°C and is designed for through hole mounting. The resistor has a lead diameter of 0.64mm and a lead length of 38.1mm. It is constructed with a metal film technology and has a case style of epoxy.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay RNC55H1003FRBSL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Product Length (mm) | 6.35 |
| Product Diameter (mm) | 2.39 |
| Product Weight (g) | 0.35 |
| Length Tolerance (mm) | +0.79|-1.17 |
| Diameter Tolerance (mm) | ±0.3 |
| Number of Terminals | 2 |
| Lead Diameter (mm) | 0.64 |
| Lead Length (mm) | 38.1 |
| Resistance Value | 100KOhm |
| Tolerance | 1% |
| Max Voltage Rating | 200V |
| Technology | Metal Film |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Case Style | Epoxy |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Cage Code | 18612 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8533210090 |
| Schedule B | 8533210090 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Vishay RNC55H1003FRBSL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.