This 100K metal film resistor features a 1% tolerance and a maximum voltage rating of 200V. It has a minimum operating temperature of -65°C and a maximum operating temperature of 175°C. The resistor is designed for through hole mounting and has a case style of epoxy. It is a fixed resistor with a technology of metal film.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay RNC55J1003FRB14 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Product Length (mm) | 6.35 |
| Product Diameter (mm) | 2.39 |
| Product Weight (g) | 0.35 |
| Length Tolerance (mm) | +0.79|-1.17 |
| Diameter Tolerance (mm) | ±0.3 |
| Length w/weld (mm) | 7.62 |
| Number of Terminals | 2 |
| Lead Diameter (mm) | 0.64 |
| Lead Length (mm) | 38.1 |
| Resistance Value | 100KOhm |
| Tolerance | 1% |
| Negative Resistance Tolerance | -1% |
| Max Voltage Rating | 200V |
| Positive Resistance Tolerance | 1% |
| Technology | Metal Film |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Case Style | Epoxy |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Cage Code | 18612 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8533210090 |
| Schedule B | 8533210090 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Vishay RNC55J1003FRB14 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.