
This 100K metal film resistor features a 1% tolerance and a maximum voltage rating of 350V. It is designed for through hole mounting and has a lead diameter of 0.81mm and a lead length of 38.1mm. The resistor operates over a temperature range of -65°C to 175°C and has a case style of epoxy. It is a fixed resistor with a technology of metal film.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay RNC70H1003FMB14 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Product Length (mm) | 14.27 |
| Product Diameter (mm) | 4.57 |
| Product Weight (g) | 1.6 |
| Length Tolerance (mm) | ±0.79 |
| Diameter Tolerance (mm) | ±0.38 |
| Number of Terminals | 2 |
| Lead Diameter (mm) | 0.81 |
| Lead Length (mm) | 38.1 |
| Resistance Value | 100KOhm |
| Tolerance | 1% |
| Negative Resistance Tolerance | -1% |
| Max Voltage Rating | 350V |
| Positive Resistance Tolerance | 1% |
| Technology | Metal Film |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Case Style | Epoxy |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Cage Code | 18612 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8533210090 |
| Schedule B | 8533210090 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Vishay RNC70H1003FMB14 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.