
This 20K metal film resistor features a 1% tolerance and a maximum voltage rating of 350V. It has a negative resistance tolerance of -1 and a positive resistance tolerance of 1. The resistor is designed for operation between -65°C and 175°C and is packaged in an epoxy case. It is a through-hole component with a lead diameter of 0.81mm and a lead length of 38.1mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay RNC70H2002FPB14 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Product Length (mm) | 14.27 |
| Product Diameter (mm) | 4.57 |
| Product Weight (g) | 1.06 |
| Length Tolerance (mm) | ±0.79 |
| Diameter Tolerance (mm) | ±0.38 |
| Length w/weld (mm) | 17.45 |
| Number of Terminals | 2 |
| Lead Diameter (mm) | 0.81 |
| Lead Length (mm) | 38.1 |
| Resistance Value | 20KOhm |
| Tolerance | 1% |
| Negative Resistance Tolerance | -1% |
| Max Voltage Rating | 350V |
| Positive Resistance Tolerance | 1% |
| Technology | Metal Film |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Case Style | Epoxy |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Cage Code | 18612 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8533210090 |
| Schedule B | 8533210090 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Vishay RNC70H2002FPB14 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.