
This 100K metal film resistor has a maximum voltage rating of 200V and a tolerance of 0.1%. It is designed for through hole mounting and has a lead diameter of 0.41mm and a lead length of 31.75mm. The resistor operates within a temperature range of -65°C to 175°C and is constructed with a metal film technology. The case style is epoxy and it is not a fail safe fusible resistor.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay RNR50H1003BRBSL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Product Length (mm) | 3.81 |
| Product Diameter (mm) | 1.78 |
| Product Weight (g) | 0.11 |
| Length Tolerance (mm) | ±0.51 |
| Diameter Tolerance (mm) | ±0.25 |
| Number of Terminals | 2 |
| Lead Diameter (mm) | 0.41 |
| Lead Length (mm) | 31.75 |
| Resistance Value | 100KOhm |
| Tolerance | 0.1% |
| Max Voltage Rating | 200V |
| Technology | Metal Film |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Case Style | Epoxy |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Cage Code | 18612 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8533210090 |
| Schedule B | 8533210090 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Vishay RNR50H1003BRBSL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.