This 100pF ceramic capacitor has a voltage rating of 2kV and is packaged in a radial through hole configuration. It is available in bulk packaging and is RoHS compliant. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The lead pitch is 5mm and the lead/base style is kinked.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay S101J39SL0P63K5R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 100pF |
| Package/Case | Radial |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Kinked |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | S |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 2kV |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay S101J39SL0P63K5R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.