The Vishay S472M39Z5UN63L6R is a general-purpose fixed capacitor with a capacitance of 4.7nF and a dielectric of Z5U. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -30°C. The capacitor is lead-free and RoHS compliant, packaged in bulk quantities of 1000. It is suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay S472M39Z5UN63L6R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 4.7nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 4mm |
| Dielectric | Z5U |
| Dissipation Factor | 2.5% |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 6.4mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | S |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 1kV |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay S472M39Z5UN63L6R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
