Unidirectional TVS Diode, 500W peak pulse power dissipation, 12V reverse standoff voltage, and 13.3V reverse breakdown voltage. Features a 19.9V clamping voltage, 1uA leakage current, and 25.1A peak pulse current. This through-hole component operates from -55°C to 175°C and is housed in a DO-204AC package. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay SA12A-E3/54 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DO-204AC |
| Clamping Voltage | 19.9V |
| Clamping Voltage-Max | 19.9V |
| Direction | Unidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Breakdown Voltage | 14.7V |
| Min Breakdown Voltage | 13.3V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 25.1A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 25.1A |
| Peak Pulse Power | 500W |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Dissipation | 500W |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Reverse Breakdown Voltage | 13.3V |
| Reverse Standoff Voltage | 12V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SA |
| Termination | Axial |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay SA12A-E3/54 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
