Vishay SA15CA-E3/73 technical specifications.
| Package/Case | DO-204AC |
| Clamping Voltage | 24.4V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Leakage Current | 1uA |
| Min Breakdown Voltage | 16.7V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 20.5A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 20.5A |
| Peak Pulse Power | 500W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 16.7V |
| Reverse Standoff Voltage | 15V |