Vishay SI9100DJ02-E3 technical specifications.
| Package/Case | DIP |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 70V |
| Min Input Voltage | 10V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 1.4mA |
| Max Output Power | 3W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 13.5V |
| Output Current | 150uA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 4V |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Switching Frequency-Max | 3MHz |