The SM15T100A/57T transient voltage suppressor is a unidirectional device with a clamping voltage of 178V and a peak pulse power of 1.5kW. It operates over a temperature range of -65°C to 150°C and has a maximum surge current of 200A. The device is available in a DO-214AB package and is packaged on a tape and reel with 850 pieces per reel. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SM15T100A/57T technical specifications.
| Package/Case | DO-214AB |
| Clamping Voltage | 178V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 200A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 85.5V |
| Package Quantity | 850 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |