Vishay SM15T100AHE3/57T technical specifications.
| Package/Case | DO-214AB |
| Clamping Voltage | 178V |
| Direction | Unidirectional |
| Length | 7.11mm |
| Min Breakdown Voltage | 95V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1.5kW |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 200A |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 850 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 56A |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Standoff Voltage | 85.5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SM15T |
| Termination | SMD/SMT |
| Working Voltage | 85.5V |