The SM15T100CA/57 is a silicon bidirectional TVS diode with a maximum reverse voltage of 85.5V and a non-repetitive peak reverse power dissipation of 1500W. It features a breakdown voltage of 100V and a clamping voltage of 137V. The diode is packaged in a 2-pin DO-214AB package and has a maximum power dissipation of 6.5W. It is suitable for transient voltage suppression applications.