The SM15T100CA/7T transient voltage suppressor is a unidirectional device with a peak pulse power of 1.5kW and a clamping voltage of 178V. It is packaged in the DO-214AB case and is rated for operation between -65°C and 150°C. The device is not RoHS compliant and is available in tape and reel packaging with 850 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SM15T100CA/7T technical specifications.
| Package/Case | DO-214AB |
| Clamping Voltage | 178V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Surge Current | 200A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 85.5V |
| Package Quantity | 850 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 1.5kW |