Vishay SM8S30AHE3/2D technical specifications.
| Package/Case | DO-218AB |
| Clamping Voltage | 48.4V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 10uA |
| Min Breakdown Voltage | 33.3V |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 6.6kW |
| Max Reverse Leakage Current | 10uA |
| Max Surge Current | 136A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 136A |
| Peak Pulse Power | 6.6kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 33.3V |
| Reverse Standoff Voltage | 30V |