The SMA6J13A-M3/61 is a unidirectional Zener diode from Vishay with a minimum breakdown voltage of 14.4V and a clamping voltage of 23.9V. It operates within a temperature range of -55°C to 150°C and features a maximum reverse leakage current of 200nA. This diode is suitable for surface mount applications and is packaged in a DO-214AC case. The SMA6J13A-M3/61 is RoHS compliant and does not provide power line protection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SMA6J13A-M3/61 technical specifications.
| Package/Case | DO-214AC |
| Clamping Voltage | 23.9V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Unidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 14.4V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 200nA |
| Max Surge Current | 147A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 13V |
| Package Quantity | 1800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 147A |
| Peak Pulse Power | 4kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 13V |