The SMA6J13AHM3/61 is a single Zener diode from Vishay with a minimum breakdown voltage of 14.4V. It operates over a temperature range of -55°C to 150°C and is available in a surface mount SMA package. The device is not RoHS compliant and is part of the Automotive, AEC-Q101, TransZorb series. It has a peak pulse current of 29.4A and a peak pulse power of 600W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SMA6J13AHM3/61 technical specifications.
| Package/Case | SMA |
| Diode Type | ZENER |
| Min Breakdown Voltage | 14.4V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 29.4A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 13V |