Vishay SMBG11CA-E3/52 technical specifications.
| Package/Case | DO-215AA |
| Clamping Voltage | 18.2V |
| Diode Type | ZENER |
| Direction | Bidirectional |
| Leakage Current | 5uA |
| Min Breakdown Voltage | 12.2V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Reverse Leakage Current | 5uA |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 11V |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 33A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Breakdown Voltage | 12.2V |
| Reverse Standoff Voltage | 11V |