The SMBJ20A/54 is a surface mount Zener diode with a minimum breakdown voltage of 22.2V and a maximum operating temperature of 150°C. It is available in a SMD/SMT package with dimensions of 2.44mm height, 3.94mm width, and 4.57mm length. The diode is rated for a peak pulse current of 18.5A and a peak pulse power of 600W. It is not designed for power line protection and has a reverse standoff voltage of 20V. The SMBJ20A/54 is part of the TransZorb series from Vishay.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SMBJ20A/54 technical specifications.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Diode Type | ZENER |
| Height | 2.44mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 4.57mm |
| Min Breakdown Voltage | 22.2V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Unidirectional Channels | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 18.5A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Power Line Protection | No |
| Reverse Standoff Voltage | 20V |
| Series | TransZorb® |
| DC Rated Voltage | 20V |
| Width | 3.94mm |