The SMBJ20CA/5B is a bidirectional transient voltage suppressor from Vishay, packaged in a DO-214AA case. It can withstand a maximum surge current of 100A and has an operating supply voltage of 20V. The device is rated for a peak pulse power of 600W and has a clamping voltage of 32.4V. It is not RoHS compliant and is available in tape and reel packaging with 3200 pieces per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SMBJ20CA/5B technical specifications.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 32.4V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 20V |
| Package Quantity | 3200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Power | 600W |