The SMBJ20CAHE3/5B is a surface mount transient voltage suppressor with a bidirectional polarity and a maximum operating temperature of 150°C. It has a minimum breakdown voltage of 22.2V and a maximum power dissipation of 600W. The device is packaged in a DO-214AA case and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SMBJ20CAHE3/5B technical specifications.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 32.4V |
| Direction | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 22.2V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 600W |
| Max Reverse Leakage Current | 1uA |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 20V |
| Package Quantity | 3200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 18.5A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Reverse Standoff Voltage | 20V |