The SMBJ7.5CA-E3/2C is a bidirectional transient voltage suppressor with a reverse breakdown voltage of 83.3V and a maximum operating temperature of 150°C. It is designed for surface mount applications and has a peak pulse power of 600W. The device is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging with 750 pieces per reel. The SMBJ7.5CA-E3/2C has a leakage current of 1uA and a maximum surge current of 100A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vishay SMBJ7.5CA-E3/2C technical specifications.
| Package/Case | DO-214AA |
| Clamping Voltage | 12.9V |
| Leakage Current | 1uA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 7.5V |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Pulse Current | 5A |
| Peak Pulse Power | 600W |
| Polarity | Bidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 83.3V |
| Reverse Standoff Voltage | 75V |