The SMDA12C-4 is an 8-pin dual bidirectional transient voltage suppressor diode from Vishay, featuring a breakdown voltage of at least 13.4V and a maximum clamping voltage of 19V. It is designed with a silicon diode element material and has a maximum reverse voltage of 12V. The diode is packaged in a 8-pin R-PDSO-G8 package and is suitable for use in a variety of applications. The operating temperature range is not specified, but it is likely suitable for use in a range of environments.